WSKAZÓWKI TRENINGOWE SOMATOTYPÓW

powrót do SOMATOTYPPARAMETRY TRENINGOWE
Sprawdź w jakiej podgrupie somatycznej się znajdujesz oraz jakie parametry wysiłkowe są predysponowane dla Twojego typu budowy ciała


Endomorfik ma wolny metabolizm, trudność w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, zadowalające predyspozycje budowania masy mięśniowej. Endomorficy to grupa, która może sprawiać największe niespodzianki na siłowni. W bardzo krótkim czasie mogą niewiarygodnie zmienić wygląd swojego ciała w przypadku odpowiedniego treningu i diety. Co do treningu - każda duża grupa mięśniowa może być trenowana co 4-5 dni. Najlepiej łączyć 2-3 grupy mięśniowe na jednej sesji treningowej. Stosować superserie, serie łączone itp. Wskazane są krótkie przerwy między seriami. Trening siłowy przeplatać z treningiem cardio.

Mezomorfik łatwo buduje muskulaturę, nie ma większego problemu z pozbywaniem się tkanki tłuszczowej. Jeśli należysz do tej grupy to dziękuj naturze za geny, gdyż jesteś urodzonym sportowcem :) Mezomorficzny typ budowy jest najrzadziej spotykany. Na starcie jest "wyposażony" w to, na co inni muszą długo pracować. Dobrze reaguje na każdy rodzaj treningu siłowego, co stwarza też paradoksalnie pewną trudność - otóż zawsze może być dobrze, co jednak zrobić, aby było idealnie? To bardzo indywidualna sprawa. Mezomorficy powinni bardzo dokładnie obserwować reakcję swojego ciała na konkretny rodzaj treningu tak, aby w maksymalny sposób wykorzystać dar natury.

Ektomorfik ma trudność w budowaniu masy mięśniowej, bardzo szybki metabolizm, łatwość w zrzucaniu tkanki tłuszczowej. Trening osoby o ektomorficznej budowie ciała powinien być krótki (50-70 min.) i bardzo intensywny. Należy skupić się na dużych ciężarach i małej liczbie powtórzeń (6-8; Oczywiście w zależności od danej grupy mięśniowej i stosunku ilości włókien szybko/wolno kurczliwych liczba powtórzeń może być modyfikowana). Należy skupić się na ćwiczeniach złożonych, wielostawowych. Każda duża grupa mięśniowa powinna być trenowana raz w tygodniu. Trening cardio należy ograniczyć do minimum.


SZCZEGÓŁY:

MEZOMORFIK
UMIARKOWANY
MEZOMORFIK
UMIARKOWANY
ENDOMORFIK
SYLWETKA
ZBALANSOWANA
UMIARKOWANY
EKTOMORFIK
ENDOMORFIK EKTOMORFIK