CHARAKTERYSTYKA SOMATOTYPÓW

powrót do SOMATOTYPCECHY I DIETA
Predyspozycje żywieniowe, zdolność regeneracji oraz cechy charakterystyczne danego obszaru cech somatycznych


Endomorfik to osoba o sporych rozmiarach. Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jej przypadku metabolizm bije na głowę ekto i mezomorfika a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Posiada z reguły dużą masę mięśniową oraz tłuszczową. Osoby o takim typie sylwetki mają podwyższone zagrożenie niepłodności, wynikające z niewydolnego układu limfatycznego oraz obniżoną odporność.

Mezomorfik jest to typ pośredni między ekto i endomorfikiem. Posiada proporcjonalną budowę ciała, średnie tempo przemiany materii oraz tendencję do łatwego zwiększania masy mięśniowej. Osoby o tym typie budowy to urodzeni sportowcy, gdyż wyróżniają się przeważnie dobrą kondycją.

Ektomorfik jest to osoba charakteryzująca się bardzo szczupłą budową ciała (chudą szyją, wątłą klatką piersiową), mało rozłożystym i lekko zbudowanym szkieletem, brakiem otłuszczenia oraz szybkim metabolizmem[1]. [źródło wikipedia]. Mężczyźni ektomorficy posiadają bardzo mały obwód nadgarstka z reguły nie przekraczający 20 cm. Ektomorficy posiadają z reguły zwiększoną ilość hormonów tarczycy T3, co utrudnia tycie. Czasem cechuje ich nerwowość, ruchliwość, nadmierna aktywność, szybsze trawienie, perystaltyka jelit, wydalanie oraz cały szereg innych cech sprawiających, iż mają oni zdecydowane predyspozycje do utraty wagi a nie do jej przyrostu. Kobiety z takim typem budowy posiadają czasami niski poziom estrogenów.


SZCZEGÓŁY:

ENDOMORFIK MEZOMORFIK EKTOMORFIK